Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pá 08.30-17.00 hod.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Novinky
  3. Jak vybrat mlýnek na kávu
Jak vybrat mlýnek na kávu
24.05.2016

Mlýnky na kávu

 

Každý milovník kávy ví, že pokud chce pít opravdu výbornou kávu, je nutné ji umlet chvíli před přípravou. K tomu však potřebujeme mlýnek. Chceme Vám dát několik typů, jak takový mlýnek na kávu vybrat.

1. Ruční nebo elektrický mlýnek na kávu ?

Pokud denně připravujeme jednu nebo dvě kávy, tak nás ruční mletí kávy nebude zatěžovat. Pro mnohé je to rituál, který před přípravou kávy těší a bez kterého by jim káva nechutnala. Pokud však denně připravujete kávu pro více osob, doporučíme, aby jste se poohlédli po kvalitním elektrickém mlýnku na kávu.

2. Elektrické mlýnky


  • kávomlýnky tříštivé ( nožové )

 

Tříštivé mlýnky na kávu jsou v nabídce jako jednoúčelové zařízení, nebo také jako nástavce na kuchyňské roboty. Jak už je z názvu patrné, káva je zde tříštěna pomocí nožů. Nevýhodou je, že výsledná hrubost kávy je velmi nerovnoměrná a nedá se kvalitně regulovat. Pokud použijete tento mlýnek pro přípravu espressa, budete mít zcela jistě problémy s přípravou, neboť část kávy bude velmi jemná a bude zanášet filtr. Navíc se při tříštění za vysokých otáček kávová zrna zahřívají a káva se znehodnocuje ( hořkne ). Zakoupení tříštivého mlýnku rozhodně nedoporučujeme.


  • Kávomlýnky s mlecími kameny

 

Kvalitní mlýnky na kávu ( elektrické i ruční ) melou kávu pomocí mlecích kamenů. Tyto kameny mezi sebou kávová zrna drtí na rovnoměrnou velikost. Další výhodou je, že se uvolňuje více olejů, které káva obsahuje. Výsledný nápoj má pak více chutí a aroma. Mlýnek může být osazen mlecími kameny plochými nebo kónickými. U plochých mlecích kamenů vzniká více tepla a je zde větší riziko poškození kávy teplotou. Doporučují se tedy mlecí kameny kónické. Dalším hlediskem při rozhodování je materiál, ze kterého jsou kameny vyrobeny. Mohou být ocelové nebo keramické. Výhodnější jsou keramické mlecí kameny, neboť u těchto při mletí vzniká méně tepla a nemohou zkreslovat chuť kávy. Samozřejmostí je, že dobrý mlýnek na kávu musí mít nastavitelnou hrubost mletí pro různé druhy přípravy kávy.3. Ruční mlýnky na kávu

Ruční mlýnky na kávu melou pomocí mlecích kamenů. Platí u nich stejné vlastnosti jako u elektrických mlýnků s mlecími kameny. Čemu budeme však zcela jistě věnovat vyšší pozornost je tvar mlýnku. Pokud chceme mlýnek opravdu jen pro občasné užití a hlavně bude sloužit jako dekorace, tak pro nás bude prioritou design mlýnku. Pokud však potřebujeme mlýnek pro každodenní užití, věnujme velkou pozornost tvarům mlýnku ( ergonomii ) a jeho praktickým vlastnostem. Osobně jsem příznivcem mlýnků, které lze dobře uchopit do jedné ruky a druhou rukou můžeme otáčet kličkou. Nemám ráda pokud musím držet mlýnek položený na stole a druhou rukou mlet.

Rovněž je dobré ověřit velikost zásobníku na mletou kávu, tak aby nám vyhovovala. Pokud je zásobník jen na jednu kávu, takový mlýnek bych si nevybrala.

Před koupí si zkontrolujte a nechejte vysvětlit nastavování hrubosti mletí. Na mlýncích se používají nastavovací šrouby nebo přítlačné matky.

Rozhodně se vyhněte velmi levným mlýnkům vyrobeným většinou v Číně. Mohou být i zdraví nebezpečné. Setkala jsem se s mlýnkem, ze kterého se uvolňovali kovové špony do namleté kávy!


Několik rad k mlýnkům na kávu :

V mlýnku na kávu melte jen kávu. Nepoužívejte ho na koření nebo ořechy. Těžko by jste z něj potom jejich aroma popř. žluklou mastnotu odstraňovali.

Mějte mlýnek nastaven vždy na správnou hrubost mletí.

Mlýnek občas vyčistěte. Pokud mechanismus nelze rozdělat, použijte speciální granule, popř. tablety pro čištění mlýnku. Pokud je nemáte k dispozici, použijte tvrdý kartáček s dlouhými stětinami. Ideální na čistění jsou mlýnky s keramickými kameny, které lze vyjmout a umýt ve vodě. Např. Hario Skerton.

Vybírejte mlýnky od tradičních výrobců s dlouholetou praxí. V našem sortimentu najdete českou značku LODOS a japonského výrobce HARIO.

 


DOPORUČUJEME japonský mlýnek Hario Skerton

 


Hario SkertonNovinky z našeho blogu

Výběrová káva - Specialty coffee
16.08.2022 o kávě
Výběrová káva - Specialty coffee
Pojem výběrová káva (specialty coffee) označuje kávu, která má vysokou kvalitu a poskytne nám skvělý chuťový zážitek. Aby káva mohla být takto označen... číst celé
Džezva - pravá turecká káva
Džezva - pravá turecká káva
Pravá turecká káva je jedním z nejstarších způsobů přípravy a je nejvíce rozšířená v arabských zemích. V článku se dozvíte o přípravě více. číst celé
Pěstování kávy v Brazílii
05.02.2020 o kávě
Pěstování kávy v Brazílii
"Mohu vám nabídnout dobrou brazilskou kávu?" To je známá věta z jednoho českého filmu. Jak je to však ve skutečnosti s pěstováním kávy v Brazílii? Jak... číst celé
Zajímavosti o kávě
20.01.2020 o kávě
Zajímavosti o kávě
Přečtěte si několik zajímavostí o kávě. číst celé
Nepropásněte novinky v nabídce a zajímavosti
Zkušenosti zákazníků

 
 
 
 

Prodejna kávy

Zarazická 46,  Veselí nad Moravou 

Po - Pá: 8.30-13.00, 13.45-17.00

Sobota: 8.30-12.00

Kontakt
Logo
www.KAMIKAVA.cz
Po-Pá 08.30-17.00 hod.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz