Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pá 08.30-17.00 hod.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. o kávě
  4. Zajímavosti o kávě
20.01.2020
o kávě

Zajímavosti o kávě

Zajímavosti o kávě

1. Původ slova káva

O historii slova káva se tradují dvě možnosti vzniku. V prvním případě se uvádí, že původem je arabský výraz gahwat al-bünn, v překladu víno z bobů. Druhou možností je, že původem byl název regionu Caffa v Etiopii, odkud káva dle legendy pochází.

2. První kavárna v Čechách

Na území dnešního Česka vznikla první kavárna v Brně v roce 1702. Založil ji turek Achmet, který získal koncesi od brněnské městské rady. Za udělení koncese se tehdy přimlouval i vídeňský arcibiskup a hrabě Kollonitsche.

3. Kávová prohibice

Může se to zdát až neuvěřitelné, ale v historii byla na pití kávy vyhlášena prohibice. Došlo k tomu v roce 1675 ve Spojeném království, kdy král Karel II. Stuart zakázal kavárny. Důvodem byla jeho domněnka, že je nejvíce pomlouván při pití kávy. Zda tomu tak opravdu bylo, již nezjistíme.

4. Nepodání kávy – důvod k rozvodu

V Konstantinopili byl v 16. století v platnosti zákon, který dával ženám právo na rozvod, pokud jim jejích manžel nezajistil kávu. Zákon již není v platnosti, ale káva je v Turecku i nadále významnou tradicí. Pánové, pamatujte na šálek kávy pro vaši paní!

5. Johann Sebastian Bach

Johann Sebastian Bach pamatoval na kávu i ve své tvorbě. Napsal Kantátu o kávě. V libretu otec vytýká své dceři, že příliš pije kávu. Při tom jí hrozí, že jí nebude pořizovat nové šaty a stuhy na klobouky. Ona se však kávy nevzdá. Bez kávy by se z ní prý stal jen kus sušeného hovězího.

6. První webová kamera sledovala kávu

První webová kamera vznikla v roce 1991 na Univerzitě Cambridge, a směřovala na konvici s kávou. Impulsem k sestrojení byla skutečnost, že akademici spotřebovávali velké množství kávy, která byla jen v jedné konvici. Káva byla často vypitá a vědci si chtěli ušetřit zbytečnou cestu přes několik chodeb. Sestrojili tedy jednoduchou web kameru, která přenášela obraz konvice, a oni měli přehled o množství kávy. Aplikaci, která obraz zobrazovala nazvali XCoffee. Web kamera byla funkční do 22.8.2001.

7. Auto na kávu

Káva nemusí dodávat energii jen lidem, ale může pohánět i auto. Tuto skutečnost dokázal Brit Martin Bacon, který sestrojil auto, které pohání kávový odpad. S autem dosáhl rychlosti 104 km/h a projel celou Velkou Británii. Auto poté prodal na ebay a peníze investoval do svých dalších ekologických projektů.

8. Káva pomůže při nákupu parfému

Pokud vybíráte parfém, tak po několikátém přivonění již nedokážete jednotlivé vůně posoudit. Káva vám pomůže “zresetovat si čich” :-). Jednoduše si mezi jednotlivými parfémy vždy přičichněte ke kávě.

9. Kávové lázně

Proč kávu jen pít? Zajeďte si do lázní, kde se v ní můžete vykoupat. Právě takové lázně se nachází v Japonsku v městě Hakone. Kávová lázeň má relaxující účinek.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky v nabídce a zajímavosti
Zkušenosti zákazníků

 
 
 
 

Prodejna kávy

Zarazická 46,  Veselí nad Moravou 

Po - Pá: 8.30-13.00, 13.45-17.00

Sobota: 8.30-12.00

Kontakt
Logo
www.KAMIKAVA.cz
Po-Pá 08.30-17.00 hod.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz