Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pá 08.30-17.00 hod.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. o kávě
  4. Čištění pákového kávovaru
31.07.2019
o kávě

Čištění pákového kávovaru

 čištění kávovaru

Čištění pákového kávovaru

 

K přípravě dobrého espressa potřebujeme kvalitní zrnkovou kávu, dobrý kávovar a vědět jak na to. Není to však úplně všechno. Nutností je, abychom používali čistý a udržovaný kávovar. Věřte, že znečištěný kávovar dokáže chuť kávy zcela pokazit. Následující řádky jsou zaměřeny na čištění pákových kávovarů.

 

Před ukončením denního používání kávovaru je nutné :

 

1) Čištění hlavových skupin (hlava kávovaru, sítko, páka)

Hlavové skupiny očistíme od hrubých nečistot

Nejdříve odstraníme hrubé zbytky kávy ze spodní části hlav kávovaru. K tomu použijeme speciální kartáček s nylonovými vlákny, které jsou tvrdé, ale nepoškrabou hlavu kávovaru.

 

Do páky vložíme záslepku (slepé sítko). Páku umístíme do hlavy kávovaru a krátce spustíme do hlavy horkou vodu. Vodu z páky vylijeme a postup opakujeme až do doby, kdy v páce nejsou žádné zbytky kávy. Namočeným štětcem nebo hadříkem očistíme těsnění hlavy a její spodní část.

 

Hlavové skupiny zbavíme kávových usazenin

Do záslepky umístěné v páce vložíme čistící tabletu nebo čistící prášek, např. Urnex cafiza. Umístíme páku do hlavy kávovaru a kávovar opakovaně zapneme na dobu uvedenou výrobcem čistícího prostředku. U Urnex cafiza spustíme kávovar 5x po dobu 10 sekund. Hlavu kávovaru rovněž propláchneme horkou vodou a otřeme hadříkem. Tento postup provedeme u všech hlav kávovaru. Po vyčištění všech hlav vyjmeme slepé sítko a důkladně ho opláchneme.

 

Páky kávovaru a sítka vložíme do nádoby, ve které je rozpuštěn čistící přípravek pro odstraňování kávových usazenin. V roztoku ponecháme alespoň 30 minut. Pomocí hadříku nebo houbičky odstraníme zbytky usazenin kávy z vnitřních částí pák. Pak vše důkladně opláchneme horkou vodou.

 

2) Čištění parní trysky

Základní čištění parní trysky se provádí vždy před, a po jejím použití. Před každým použitím je třeba odstříknout zkondenzovanou vodu. Po použití trysky je nutné otřít povrch trysky od zbytků mléka a pustit trochu páry, aby se pročistil i vnitřek trysky. K čištění povrchu trysky lze použít vlhký hadřík, nebo baristické vlhčené ubrousky.

Na konci denního používání kávovaru vyčistíme parní trysku pomocí čističe mléčných cest. Zakončení trysky odšroubujeme (pokud je to možné). Odšroubované zakončení trysky i konec trysky ponoříme do roztoku pro čištění mléčných cest a necháme působit. Vnitřní část trysky mechanicky očistíme pomocí kartáčku. Vše řádně omyjeme horkou vodou. Trysku sešroubujeme a na chvíli pustíme horkou páru.

 

3) Vyčistíme odkapávací plochu a otřeme povrch kávovaru

Vyjmeme odkapávací plochu a očistíme ji a otřeme. V případě potřeby ji předtím můžeme ponořit do roztoku pro odstranění kávových usazenin. Důkladně otřeme povrch kávovaru.   

Po vyčištění hlav a pák první připravenou kávu vylejte !!!

 

Prostředky pro čištění kávovarů

Pro čištění kávovarů vždy používejte prostředky od kvalitních výrobců, které jsou určeny pro kávovary. Postupujte dle návodů uvedených na těchto prostředcích, neboť jednotlivý výrobci mohou mít rozdílné poměry míchání s vodou a doporučené časy působení prostředků. Vyvarujte se používání octu, kyseliny citrónové apod. Můžete způsobit poškození kávovaru a rovněž znehodnotit chuť připravované kávy.

 

V naší nabídce naleznete sortiment prostředků na čištění kávovarů od americké společnosti Urnex. Tato společnost je tradičním celosvětovým lídrem ve svém oboru již od roku 1936. Na kvalitu jejích výrobků se můžete zcela spolehnout.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky v nabídce a zajímavosti
Zkušenosti zákazníků

 
 
 
 

Prodejna kávy

Zarazická 46,  Veselí nad Moravou 

Po - Pá: 8.30-13.00, 13.45-17.00

Sobota: 8.30-12.00

Kontakt
Logo
www.KAMIKAVA.cz
Po-Pá 08.30-17.00 hod.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz