Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pá 08.30-17.00 hod.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. o kávě
  4. Pěstování kávy v Brazílii
05.02.2020
o kávě

Pěstování kávy v Brazílii

Brazílie je v posledních 150 letech největším producentem kávy na světě. V současnosti pochází z brazilských kávových plantáží přibližně třetina světové produkce kávy. V roce 2018 to bylo více než 2,5 mil. tun kávových zrn. Přes obrovské množství produkované kávy, je brazilská káva velmi oblíbená a kvalitní. Přispívají k tomu především výborné pěstitelské podmínky a skutečnost, že více než 70% produkce pochází z malých pěstitelských farem. V Brazílii se pěstuje především kávovník arabský (Coffea arabica). V menším měřítku pak kávovník statný (Coffea robusta).

Kávy vypěstované v jednotlivých brazilských oblastech a na jednotlivých plantážích, mohou být chuťově velmi rozdílné. Všeobecně lze však uvéct, že tradiční brazilská káva má plné tělo a v chuti ucítíme především tóny čokolády a karamelu. Acidita (ovocitost) bývá většinou nízká až střední. Čerstvě pražená brazilská káva tak naplní váš šálek nejspíše jemností a sladkostí.  

Historie kávy v Brazílii

Nejčastěji zmiňovaným datem počátku pěstování kávy v Brazílii je rok 1727. Dle legendy hledali Portugalci možnost, jak začít pěstovat kávu v Brazílii, ale nedařilo se jim získat semena ze sousední Guyany. V této době byl armádní důstojník Francisco de Melo Palheta vyslán z Brazílie do Guyany k diplomatickému vyřešení hraničního sporu. Při své cestě svedl ženu guvernéra Guyany, která mu dala kytici kávovníku se semeny, které se mu podařilo propašovat zpět do Brazílie, kde je vysadil. Skutečnost byla možná méně romantická, ale faktem zůstává, že v tomto období se začala v Brazílii pěstovat káva.

Pěstování kávy v Brazílii se rychle rozšiřovalo. Nejdříve pěstování kávy pokrývalo místní spotřebu, ale brzy se káva začala i vyvážet. Export rychle rostl a již v polovině 19. st. se Brazílie stala největším vývozcem kávy ve světovém měřítku. Zároveň se káva stala jejím nejdůležitějším vývozním artiklem. Rozvoj pěstování kávy, přinesl Brázilii mnoho užitečného. Především se jednalo o velký rozvoj infrastruktury a bankovnictví. Bohužel však došlo i k rozvoji otroctví. Do země bylo přivezeno více než 1,5 mil. otroků, kteří byli využíváni na kávových plantážích. Koncem 19. století bylo otroctví zrušeno, a to přineslo nemalé problémy v pěstování kávy. Řešením naštěstí byli imigranti z Evropy, kteří v této době do Brazílie proudili.

Počátkem 20. století produkovala Brazílie až 80% kávy z celého světa. Měla téměř monopolní postavení. Docházelo k nadprodukci kávy a vláda skupovala kávu, kterou měla prodávat na mezinárodním trhu za lepších příležitostí. Tímto se dočasně zvýšila cena a začalo docházet ke globální nadprodukci kávy. Vše vyvrcholilo v roce 1929, v době velké hospodářské krize. V důsledku nadbytku kávy a poklesu poptávky, muselo být zničeno obrovské množství tun kávy. Cena kávy poklesla až o 70%. Brazílie však i toto krizové období překonala a je i dnes největším producentem kávy, i když již ne v tak velkém měřítku.

Hlavní oblasti pěstování kávy v Brazílii

São Paulo

Jedná se o jednu z největších produkčních oblastí kávy v Brazílii. Kávovníky se zde začaly pěstovat v roce 1797, kdy je se přivezl guvernér Castro Mendonca. Pěstují se zde především odrůdy Arabici a na světový trh jsou většinou dodávány pod označením Santos, tj. jméno přístavu, ze kterého se káva exportuje. Obvzláště ceněná je káva Santos Bourbon.

Parana

V tomto přímořském brazilském státě je ideální klima pro pěstování kávy. Podnebí je klidné a mírné. Jsou zde vysázeny hlavně kávovníky arabica, v plantážích hustě rozmístěných po celém státě. Úrodnost je zde velmi velká. Káva se vyváží z přístavu Paranuguá.

Minas Gerais

Minas Gerais je hustě obydlený stát ve vnitrozemí, s hornatými svahy. Tak jako na většině území Brazílie, je zde pěstována především arabica, která se mezinárodně označuje MG (Minas Gerais). Káva z této oblasti se často používá spíše do směsí.

Espiritu Santo

Tato oblast se podílí na produkci Brazílie až 30%. Pěstuje se zde arabica i robusta. Káva se označuje Vitória, dle přístavu odkud se hlavně vyváží. Částečně je však vyvážena i z přístavu v Rio de Janeiru. Zrna z této oblasti nejsou příliš vysoce ceněna a nehodí se do jemných směsí. Často jsou používána na výrobu instantních káv.

Rondônia

Část Brazílie, která má charakteristické tropické podnebí. Káva se pěstuje v nižších nadmořských výškách a z tohoto důvodu se zde nachází prostor především pro kávovník statný, tj. robustu.

Bahia

Přímořská oblast v severovýchodní části Brazílie je domem arabici i robusty. Káva se pěstuje ve vyšších nadmořských výškách. Využívá se lepší technologie k výsadbě, zavlažování i sklizni. Káva se vyváží především z přístavu Salvador, který je významným historickým městem Brazílie.

Nabídka čerstvě pražené brazislké kávy

V naší nabídce naleznete výbornou brazilskou kávu Brazil Fazenda Lagoa, která je u  nás jednou z nejprodávanějších. Dalším skvělým zástupcem kávy z Brazílie je káva Brazil Jardim das Oliveiras. Zcela jistě doporučujeme ochutnat.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky v nabídce a zajímavosti
Zkušenosti zákazníků

 
 
 
 

Prodejna kávy

Zarazická 46,  Veselí nad Moravou 

Po - Pá: 8.30-13.00, 13.45-17.00

Sobota: 8.30-12.00

Kontakt
Logo
www.KAMIKAVA.cz
Po-Pá 08.30-17.00 hod.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz